منشور Agile

منشور Agile

در ابتدا باید بگویم که اجایل(Agile) یک مفهوم است و نمی‌توان فقط با معنی کردن خود کلمه، مفهوم آن را درک کرد. شاید شما هم در محیط کار مشتریان یا افرادی را دیده‌اید که از کلمه اجایل  فقط برای سریعتر انجام شدن کار یا تغییر لحظه‌ای کارها استفاده می‌کنند،  اجایل فقط به معنای انجام و تحویل سریع کارها نمی‌باشد، اجایل یک مفهوم است که یک سری ارزش‌ها و اصول را شامل می‌شود. اگر در روندی از این اصول پیروی شود می‌توان مدعی شد که رویکرد ما یک رویکرد اجایل است. در ادامه به بیانیه توسعه نرم افزار چابک و سپس به ۱۲ اصل این بیانیه می‌پردازیم.

بیانیه توسعه نرم افزار چابک:

در این بیانیه به ارزشهای زیر پرداخته می‌شود:

 • افراد و تعاملات بالاتر از فرآیندها و ابزارها هستند
 • نرم‌افزار کارکننده بالاتر از مستندات جامع است
 • مشارکت مشتری در انجام کار بالاتر از قرارداد کاری است
 • پاسخگویی به تغییرات بالاتر از پیروی از یک نقشه راه مشخص است

البته باید ذکر شود که اینها به این معنا نیست که موارد سمت چپ ارزشمند نیستند بلکه به این معنا است که موارد سمت راست ارزش بیشتری دارند.

اصول بیانیه چابک:

کسانی که اجایل کار می‌کنند یا می‌خواهند اجایل باشند باید از ۱۲ اصول زیر پیروی کنند:

 1. بالاترین اولویت ما جلب رضایت مشتری با تحویل زود هنگام و مداوم نرم‌افزاری ارزشمند است.
 2. باید از تغییر نیازمندی‌ها استقبال شود حتی اگر در آخر فرآیند توسعه باشد. فرآیندهای اجایل تغییر را برای مزیت رقابتی مشتری مهار می‌کنند.
 3. تحویل زود هنگام نرم‌افزار قابل استفاده از چند هفته  یکبار تا چند ماه یکبار که ترجیح بر فاصله های زمانی کوتاهتر است.
 4. ذینفعان و توسعه‌دهندگان باید به صورت روزانه در طول پروژه باهم کار کنند.
 5. پروژه‌ها را بر دوش افراد با انگیزه بنا کنید. فضای لازم را به آنها بدهید و از نیازهای آنها پشتیبانی کنید و به آنها اعتماد کنید تا کارها را انجام دهند.
 6. کارآمدترین و مؤثرترین روش انتقال اطلاعات به تیم توسعه و تبادل آن در میان اعضای تیم، گفتگوی چهره به چهره است.
 7. نرم‌افزار قابل استفاده اصلی‌ترین معیار سنجش پیشرفت است.
 8. فرآیندهای چابک توسعه پایدار را ترویج می‌دهند. حامیان مالی، توسعه‌دهندگان و کاربران باید بتوانند سرعت پیشرفت ثابتی را برای مدت نامحدودی حفظ کنند.
 9. توجه مداوم به برتری فنی و طراحی خوب باعث افزایش چابکی می‌شود.
 10. سادگی، “هنر به حداکثر رساندن مقدار کار انجام نشد” ضروری است.
 11. بهنرین معماری‌ها، نیازمندی‌ها و طراحی‌ها از تیم‌های خود سازمانده پدید می‌آید.
 12. در فواصل منظم، تیم بر روی چگونگی مؤثرتر شدن تامل و تفکر می‌کند.

اگر در محیط توسعه نرم‌افزار از این اصول پیروی کنیم و به ارزشها پایبند باشیم مطمئناً محصولاتی خواهیم داشت کارآمد و با کیفیت که هم رضایت توسعه دهندگان را در پی خواهیم داشت و هم رضایت مشتری. اما برای اینکه بتوان این اصول را به شکل عملی در سازمان‌ها اجرا کرد از متدلوژی‌ها و چارچوب‌های اجایل که بر پایه این اصول شکل گرفته‌اند در مدیریت فرآیند توسعه نرم‌افزار استفاده می‌شود. اسکرام هم یکی از چارچوب‌ها می‌باشد که مبتنی بر تمام این ارزشها و اصول شکل گرفته است و اگر صحیح در سازمان‌ها پیاده شود باعث موفقیت پروژه‌ها و ارتقاء سطح کیفی محصول خواهد شد. البته این نکته نباید فراموش شود که قبل از هر کاری و قبل از شروع پیاده‌سازی هر متد اجایل در سازمان ابتدا باید تفکر اجایل در سازمان ایجاد شود و واقعا بر اساس تجربه‌ای که من داشتم این قسمت از کار سخت‌ترین کار در پیاده‌سازی متدلوژی‌های اجایل در سازمان است.  مسئولیت اسکرام مسترها و پس از آنها مالک محصول‌ها در این موضوع خیلی سنگین است و یاسد به کمک هم سعی کنند که این تفکر را در کل سازمان القا یا به عیارتی ایجاد کنند.

http://agilemanifesto.org/principles.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *