Release Plan

Release Plan

هدف از ارائه release plan دادن زمانی برای تحویل نسخه های محصول به مشتری می باشد. ‌

برنامه ریزی درست برای ارائه release و دادن زمان مناسب به مشتری، اعتماد مشتری را جلب می کند. تحویل محصول در فازهای مختلف به مشتری حس رضایت مشتری را در پی خواهد داشت از طرفی برنامه‌ریزی محصول به نوعی یک هدف گذاری مشخص برای خود تیم است که به نوعی از مسیر مورد نظر منحرف نشوند و بر روی آن بخش برنامه‌ریزی شده از محصول متمرکز شوند. می توان بعد از گذشت چند اسپرینت و بدست آوردن یک تاریخچه ای از روند کارها و ظرفیت کاری تیم و شناسایی ریسک‌ها موجود در روند توسعه محصول، اقدام به انجام release plan کرد. دادن release plan برای یک پروژه مستلزم اینست که backlog محصول تا نسخه مورد نظر، تکمیل و اولویت بندی شود که این کار توسط مالک محصول انجام می‌شود. روش‌های مختلفی برای انجام release plan وجود دارد.

یکی از ابزارهای مناسب و ساده برای انجام این منظور استفاده از release burn up chart هست. در شکل زیر مراحل انجام آن نشان داده شده است.

نمودار آبی نشان دهنده نرخ تغییرات مقدار کار برنامه ریزی شده برای ریلیز مورد نظر است که با تغییرات بک لاگ  بروزرسانی می‌شود. نمودار سبز که در هر اسپرینت بروز رسانی می‌شود نشان دهنده velocity تیم می‌باشد، نقاط سبز، مقدار کار انجام شده در هر اسپرینت به اضافه مجموع کار انجام شده تا آن اسپرینت را نشان می‌دهند. نقطه تلاقی دو نمودار آبی و سبز زمان تخمینی ریلیز را مشخص می‌کند که ریسک نسبتاً پایینی دارد.

برای رسیدن به یک زمان تخمینی مناسب جهت ارائه ریلیز، بهتر است release plan بعد از چند اسپرینتی که نسبتاً پایدار بوده‌ انجام شود. این روش ساده‌ترین روش انجام برنامه‌ریزی release است. جهت انجام دقیق برنامه‌ریزی، بهتر است ریسک‌های پیش آمده در اسپرینت‌ها را هم به این زمان اضافه کنیم. فاکتورهای مختلفی را جهت شناسایی ریسک‌ها و defectهای پروژه می‌توان در نظر گرفت که شامل: مقدار تسک‌های باقی مانده در هر اسپرینت، مقدار تسک‌های پیش بینی نشده در جلسه  planning که میانه اسپرینت اضافه شده‌اند، مقدار باگ‌های پیش آمده در طول اسپرینت، درصد تغییر scope پروژه در هر اسپرینت و مواردی از این قبیل.

برای اینکه بتوانیم برنامه ریلیزی داشته باشیم درصد خطای کمی داشته باشد بهتر است جلسات grooming زیادی برگزار شود تا یک تخمین حداقلی روی کارهای باقی مانده تا ریلیز را داشته باشیم. هرچه معیارهای دخیل در ریلیز زیادتر باشد به همان نسبت ریسک نرسیدن به زمان داده شده کمتر خواهد بود. انجام برنامه‌‌ریزی release باعث ایجاد تعهد در کل تیم اسکرام می‌شود. release plan بهتر است بعد از هر اسپرینت بازبینی شود. اگر احتمال می‌دهید که release به زمان تعهد داده شده نمی‌رسد باید بتوانید به طور هوشمندانه scope پروژه را کوچک کنید به طوری که از ارزش release مورد نظر کاسته نشود، نباید برای تسریع انجام کارها از کیفیت آن بکاهید. هرچقدر برنامه‌ریزی اسپرینت‌ها دقیق‌تر باشد و اعضای تیم، خطای کمتری در تخمین حجم کارها در جلسات planning و grooming داشته باشند، به همان نسبت برنامه‌ریزی release هم دقیقتر خواهد بود.

من سعی می‌کنم همه‌ی فاکتورهایی که به مرور از تاریخچه روند پروژه به عنوان ریسک شناسایی کرده‌ام را در برنامه‎‌ریزی ریلیز دخالت دهم چون در این شرایط زمان اعلام شده به زمان واقعی نزدیکتر خواهد بود. بسته به پروژه و شرایط پروژه و اعضای تیم این ریسک‌ها می‌تواند متفاوت باشد که به مرور توسط اسکرام مستر قابل شناسایی می‌باشد.

“سمیرا نقی‌لو”

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *